ایرانی ها از جمله ملت هایی هستند که علاقه زیادی به سفر دارند. سفرهای گردشگران ایرانی با اهداف مختلفی صورت می گیرد و  زیارت ، سیاحت ، تجارت جزو مهمترین اهداف سفر گردشگران ایرانی است. جالب است هرساله آمار سفرهای خارجی رشد و شتاب بیشتری نسبت به سفرهای داخلی پیدا می کند. چرا که هزینه سفرهای داخلی و نزدیکی و گاها برابری نرخ سفر داخلی با برخی از سفرهای خارجی  کاملا محسوس است. اما برخی مقاصد گردشگری در ایران هم هست که همواره محبوب و مورد توجه مسافران است. سیمرغ سفر در ادامه مجبوب ترین مقاصد گردشگری ایرانیان را معرفی می کند.

  • مشهد محبوب ترین مقصد گردشگری داخلی

شهر مشهد هرساله میزبان خیل کثیری از مسافران داخلی و خارجی از اقصی نقاط ایران و جهان است که برای زیارت بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان به این شهر مذهبی و تاریخی سفر می کنند. بیشترین مسافران خارجی که به مشهد سفر می کنند به ترتیب از کشورهای عراق، پاکستان، عمان و هندوستان هستند.

تور مشهد یکی از محبوب ترین تورها در بین ایرانیان است. مشهد هم مقصد زیارتی و هم یکی از شهرهای سیاحتی برای گردشگران  محسوب می شود، حضور بارگاه ملکوتی امام هشتم، هتلهای باکیفیت، جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد، پارکهای آبی سرپوشیده، رستوران های باکیفیت و زیرساختهای خوب شهری باعث گردیده است تا مشهد میزبان خوبی برای مسافران و گردشگران باشد.

بیش از نیمی از هتلهای ایران در مشهد واقع شده است با این وجود در زمینه هتل مشهد همواره در زمان های خاص مانند عید نوروز، وفات و تولد امام هشتم شیعیان و دیگر اعیاد مذهبی با بحران کمبود اتاق خالی برای مسافران و زائران روبرو بوده است.

  • ترکیه

کشور ترکیه یکی دیگر از مقاصد گردشگری محبوب ایرانیان است، طبق اعلام رئیس سازمان گردشگری کشور ترکیه در سال 2017 ایرانیان رتبه سوم گردشگری را پس از کشورهای روسیه و آلمان به خود اختصاص دادند. به ترتیب تور استانبول و تور آنتالیا از محبوب ترین تورهای خارجی ایرانیان محسوب می شوند.وجود هتل های با کیفیت، ارزان بودن، ساحل زیبای دریای مدیترانه، عدم نیاز به ویزا، بازارهای مناسب و ارزان از دلایل محبوبیت این مقصد گردشگری است.

  • کیش

جزیره زیبا و مرجانی کیش یکی دیگر از مقاصد گردشگری محبوب ایرانیان است. دریای مرجانی، تمیز، آرام و نیلگون خلیج فارس، آب و هوای مطبوع در تمامی فصول سال، هتلهای باکیفیت و شاد بودن این جزیره باعث گردیده است تا تور کیش بعد از تور مشهد، جزو محبوب ترین تورهای داخلی قرار گیرد.

جزیره زیبای کیش مقصد مسافرانی است که قصد دارند چند روزی از جاروجنجال زندگی روزمره به دور باشند و جسم و روح خود را به آرامش برسانند. حضور در کنار ساحل زیبا و نیلگون خلیج فارس آرامشی وصف ناپذیر را برای شما به ارمغان می آورد.

  • عراق

کشور ایران و عراق از لحاظ تاریخی، فرهنگی و مذهبی بسیار بهم نزدیک هستند. شاید بتوان گفت که نزدیک ترین مردمان از لحاظ فرهنگی به ایرانیان مردم عراق هستند. کشوری شیعی با تاریخ و فرهنگی غنی و بسیار خونگرم و مهمان نواز.

تور کربلا و نجف بعد از تور مشهد جزو محبوب ترین تورهای زیارتی ایرانیان است. سالانه میلیونها نفر از طریق مرزهای زمینی و هوایی به قصد زیارت بارگاه مطهر امامان شیعه به این کشور وارد می شوند که اوج این سفرها در زمان تاسوعا، عاشورا و اربعین می باشد.

ترکیه بالاترین و عربستان پایین ترین مقصد گردشگری ایرانیان

بنا بر آمار رسمی اعلام شده  در سال گذشته میلادی ۹ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۴۰ نفر به خارج از کشور سفر کرده اند و بیشترین کشورهایی که در این مدت ایرانیها به آنجا سفر کرده‌اند به ترتیب: ترکیه، عراق، دبی، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان بوده است.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Call Now Button
سیمرغ سفر - ویزا، اقامت و مهاجرت