اگر قصد مهاجرت به انگلیس را دارید، پیشنهاد ما به شما این است که از قبل در مورد هزینه زندگی از جمله هزینه مسکن، هزینه‌های مهدکودک و خوراک به طور کامل تحقیق کنید. به طور کلی هزینه زندگی در انگلیس در مقایسه با دیگر کشورها کمی بالاتر است، گرچه در بسیاری از موارد دستمزدهای بالا در این کشور یک زندگی راحت و آسوده برای مهاجران فراهم می‌کند. در این مطلب وبلاگ سیمرغ سفر قصد داریم نگاهی دقیق و جزئی به هزینه زندگی در انگلیس از جمله مسکن، سلامت، حمل و نقل عمومی، مواد غذایی، هزینه‌های مهدکودک، مالیات و سرگرمی‌ها داشته باشیم.

اکثریت مهاجران انگلیس را کسانی تشکیل می‌دهند که به دنبال یک شغل و همچنین تحصیل به این کشور آمده‌اند. به طور کلی، مهاجرانی که سطح تحصیلات بالایی دارند، به دلیل دسترسی به مشاغل بهتر می‌توانند کیفیت زندگی بسیار خوبی برخلاف هزینه‌های بالای مسکن، حمل و نقل عمومی و غیره داشته باشند. از زمان آغاز قرن بیست و یکم، بریتانیا کارگرهای زیادی از اروپا و دیگر مناطق دنیا جذب کرده که همگی به دنبال زندگی بهتری به این کشور آمده‌اند.

هزینه زندگی در انگلیس

در حالی که لندن مقصد اصلی اکثر مهاجرانی است که برای زندگی به انگلیس می‌آیند، ولی هزینه‌های زندگی در پایتخت انگلیس کمی بالاتر از دیگر شهرهاست. هزینه زندگی در جنوب انگلیس به نسبت شمال آن همیشه بالاتر بوده، ولی سطح درآمد بالاتر همیشه به نوعی این موضوع را پوشش داده است. قیمت مسکن در لندن همچنان بالاست، بدین معنی که اگر به قصد سکونت در لندن به انگلیس مهاجرت می‌کنید باید بودجه بیشتری نیز داشته باشید.

با در نظر گرفتن همه این نکات، انگلیس عملکرد خیلی خوبی در نظرسنجی کیفیت زندگی سال 2018 موسسه Mercer داشته است. فقط دو شهر در بریتانیا توانسته‌اند در لیست 50 شهر برتر دنیا از نظر کیفیت زندگی قرار بگیرند: لندن توانسته رتبه 41 را به خود اختصاص دهد و ادینبورگ، پایتخت اسکاتلند در جایگاه 46 قرار گرفته است.

جدول هزینه زندگی در بریتانیا

جدول درآمد متوسط ناخالص هفتگی برای کارمندان تمام وقت در بریتانیا

هزینه زندگی در لندن

4 درصد ارزان‌تر از نیویورک

66 درصد گران‌تر از مادرید

58 درصد گران‌تر از بروکسل

21 درصد گران‌تر از پاریس

12 درصد گران‌تر از لس آنجلس

هزینه زندگی در منچستر

38 درصد ارزان‌تر از نیویورک

7 درصد گران‌تر از مادرید

یکسان با بروکسل

22 درصد ارزان‌تر از پاریس

28 درصد ارزان‌تر از لس آنجلس

هزینه‌ زندگی در بیرمنگام

40 درصد ارزان‌تر از نیویورک

5 درصد گران‌تر از مادرید

یکسان با بروکسل

29 درصد ارزان‌تر از لس آنجلس

هزینه مسکن در انگلیس

بازار مسکن انگلیس بعد از سال‌ها رشد دور از انتظار مدتی است که کمی با رکود مواجه شده مخصوصاً در برخی بازارهای گران قیمت‌تر شاهد کم شدن معاملات هستیم. همچنین از سوی دیگر با توجه به ادامه موضوع برگزیت، میزان معاملات به طور کلی در بازار مسکن انگلیس کم‌تر شده است. با همه این اوصاف، کارشناسان کاهش شدید قیمت‌ها را با توجه به کمبود مسکن در این کشور به هیچ وجه پیش بینی نمی‌کنند و از نظر آن‌ها، هزینه خرید و اجاره مسکن در انگلیس به احتمال زیاد ثابت باقی خواهند ماند.

هزینه مسکن در انگلیس

باید اشاره کنیم که لندن گران‌ترین شهر انگلیس محسوب می‌شود. در پایتخت، قیمت میانگین برای آپارتمان‌ها در اواخر 2018 حدوداً 415 هزار پوند بوده و در همان زمان، آپارتمان‌های بزرگ‌تر تراس دار با قیمت میانگین 494 هزار پوند معامله می‌شده‌اند. اگر قصد اجاره خانه در انگلیس را دارید، قیمت یک آپارتمان یک خوابه ماهانه بین 1200 تا 1600 پوند می‌باشد. افراد مجردی که قصد زندگی با هم خانه را دارند به میزان قابل توجهی می‌توانند هزینه زندگی خود در انگلیس را کاهش بدهند. در این حالت هزینه اجاره یک اتاق از یک آپارتمان بین 500 تا 750 پوند ماهانه خواهد بود. قبض‌های برق، آب و گاز یکی دیگر از هزینه‌های اصلی هستند.

در دیگر شهرهای انگلیس، قیمت خانه‌ها حول و حوش 300 تا 500 هزار پوند در جنوب این کشور و 200 تا 400 هزار پوند در مرکز و شمال انگلستان است. طبق آمار منتشر شده در سال 2019، هزینه میانگین اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرهای بزرگ در انگلیس 712 پوند می‌باشد. قیمت میانگین برای آپارتمان سه خوابه در شهرهای بزرگ 1188 پوند ماهانه و در عین حال قیمت اجاره همین آپارتمان خارج از شهرها 923 پوند است.

هزینه قبض و انرژی در انگلیس

خصوصی سازی شرکت‌های فعال در حوزه انرژی بدین معنی است که هزینه قبض‌ها سال به سال در این کشور بالا می‌روند. این برخلاف تلاش‌های دولت برای اتخاذ سیاست‌هایی است که هزینه انرژی را کاهش می‌دهند. در نتیجه، قبوض انرژی در انگلیس گران‌تر از سایر کشورهای اروپایی است. طبق آماری که آفکام منتشر کرده، هزینه قبض ترکیبی گاز و برق در آوریل سال 2018 ماهانه 94.83 پوند یا 1138 پوند سالانه است. ارزان‌ترین قیمت ارائه شده در این گزارش ماهانه 65 یا سالانه 788 پوند می‌باشد.

خانه‌هایی که قبل برق و گاز آن‌ها جداست میانگین هزینه برای گاز ماهانه 48 یا سالانه 572 پوند و هزینه برق ماهانه 49 یا 590 پوند سالانه است. طبق قانون، شرکت‌های انرژی در انگلیس باید خانوارها را از تعرفه‌های دیگری که ممکن است سبب کاهش هزینه‌های آن‌ها شود مطلع کنند.

در بخش سرگرمی‌های خانگی، تلویزیون، تلفن و ماهواره هزینه‌ها مثلاً اگر انتخاب شما شبکه اسکای یا BT باشد می‌تواند برایتان بسیار گران تمام شود. البته پکیج‌ها بسیار به کانال‌هایی که انتخاب می‌کنید از نظر قیمتی بستگی دارند. شبکه اسکای اسپرت و پکیج‌های سینمایی گران‌تر هستند. شما همچنین می‌توانید قراردادهای Broadband یا Landline را از شرکت ارائه دهنده سیم کارت یا برخی سوپرمارکت‌ها مانند تسکو و جان لوئیس خریداری کنید. برای یک پکیج Broadband و Landline پرسرعت ماهانه بین 30 تا 40 پوند باید پرداخت نمایید.

هزینه حمل و نقل عمومی در انگلیس

حمل و نقل عمومی در انگلیس نسبت به کشورهای دیگر گران‌تر است. اتوبوس‌ها مخصوصاً بسیار گران بوده و همیشه خیلی مطمئن نیستند. خوشبختانه، لندن بهترین سیستم حمل و نقل عمومی را در انگلیس دارد. این موضوع به لطف شبکه زیر زمینی مترو لندن است. جالب این که متروی لندن گران‌ترین شبکه حمل و نقل در دنیا محسوب می‌شود.

شهروندان لندن می‌توانند به خرید کارت Oyster فکر کنند که دسترسی به اتوبوس‌ها و مترو را با نرخ‌های نسبتاً ارزان‌تر فراهم می‌نماید. یک مسیر تک سفره با این کارت در اتوبوس 1.5 پوند و حداقل 2.4 پوند با مترو است. در برخی مناطق انگلیس، اتوبوس تنها شیوه حمل و نقل عمومی بوده و حداقل هزینه آن 1.2 پوند می‌باشد. به طور کلی هزینه حمل و نقل عمومی در انگلیس به شهر و مسافتی که طی خواهید کرد بستگی دارد.

هزینه حمل و نقل در انگلیس

تاکسی‌ها نیز گران هستند. تاکسی‌های مشکی را همه جا می‌توانید پیدا کنید، ولی قیمت پایه آن‌ها حدوداً 3 پوند بوده و هزینه کلی بستگی به میزان مسافت طی شده دارد. استفاده از خدمات شرکت‌های خصوصی مانند اوبر بسیار ارزان‌تر از تاکسی‌های مشکی می‌تواند باشد. قبل از سفر با تاکسی در انگلیس پیشنهاد می‌کنیم با یکی از ابزارهای آنلاین موجود هزینه سفر را تخمین بزنید. مالکیت یک خودرو در انگلیس نیز به دلیل قیمت بالای سوخت برای شما گران تمام خواهد شد. در ژانویه 2019، قیمت یک لیتر بنزین 1.2 پوند و قیمت یک لیتر گازوئیل 1.3 پوند بوده است. انگلیس همچنین یک شبکه گسترده راه آهن نیز دارد. قیمت قطارها می‌تواند بالا باشد، گرچه خرید بلیت‌های ماهانه معمولاً به صرفه‌تر است. اگر یک سفر یک طرفه دارید و می‌توانید چه تاریخی قصد بازگشت خواهید داشت، رزرو یک تا دو هفته زودتر می‌تواند به طور میانگین 43 درصد هزینه سفر شما را کاهش بدهد.

هزینه غذا در انگلیس

در انگلیس مجموعه‌ای از فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود داشته و اگر بدانید که در این کشور کجا باید خرید کنید، هزینه غذا نمی‌تواند خیلی برایتان گران تمام شود. دو شرکت Lidl و Aldi معمولاً محصولات با کیفیت را به قیمت خوب عرضه می‌کنند و در سوی دیگر، دو شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای Waitrose و Sainsbury بیشتر به مشتریان پولدار و ثروتمند خدمات ارائه می‌نمایند. در این بین برخی فروشگاه‌های میان رده مانند تسکو، آسدا و موریسونز نیز وجود دارند. کاهش ارزش پوند و هزینه‌های بالای واردات به دلیل برگزیت سبب افزایش قابل توجه قیمت غذا در انگلیس شده است. میانگین هزینه مواد غذایی برای دو نفر در انگلیس بصورت هفتگی حدوداً 60 پوند است، گرچه مهاجران می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های ارزان قیمت این عدد را به 45 تا 50 پوند کاهش بدهند.

هزینه خوراک در انگلیس

هزینه تحصیل در انگلیس

مهاجرانی که در انگلیس زندگی می‌کنند طبق قانون می‌توانند به صورت رایگان فرزندان خود را به مدارس دولتی بفرستند. تنها هزینه در این حالت خرید یونیفرم، غذا و کتاب‌های فوق برنامه هستند که در سیستم آموزشی انگلیس ارائه نمی‌شوند. کودکان باید از سن 5 تا 16 سالگی به مدرسه بروند، ولی امکان ادامه تحصیل بعد از این سن برای دریافت نمرات A به منظور قبولی در دانشگاه‌ها نیز وجود دارد.

انگلیس یکی از بهترین سیستم های مدارس خصوصی را در دنیا دارد، ولی هزینه آن‌ها در سال 2018 به عنوان مثال 17 هزار پوند سالانه بوده است. به طور کلی کیفیت آموزش در مدارس خصوصی بسیار بیشتر از مدارس دولتی می‌باشد. مهاجرانی که انگلیسی صحبت نمی‌کنند، معمولاً فرزندان خود را به مدارس بین المللی می‌فرستند تا دروس خود را به زبان مادری خود بیاموزند. جالب این که تحصیل در این مدارس هم برای شما بسیار گران تمام خواهد شد.

بسیاری از این مدارس برای ثبت نام هزینه‌ای دریافت می‌کنند و اگر فرزند شما نتوانست آن جا قبول شود، این مبلغ به شما برگردانده نمی‌شود. شهریه این مدارس بین 3 تا 9 هزار پوند در شهرهای مختلف و تا 24 هزار پوند در لندن متفاوت است.

شهریه تحصیل در دانشگاه‌ها طبق قانون دولت انگلیس نمی‌تواند بالای 9 هزار پوند باشد. به طور میانگین تحصیل در رشته‌های دانشگاهی سالانه 6 هزار پوند هزینه دارد، ولی تحصیل در دانشگاه هزینه‌های دیگری مانند کلاس‌های خصوصی، دسترسی به امکانات IT و خدماتی مانند استفاده از کتابخانه نیز خواهد داشت. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع تکمیلی در انگلیس دارید، هزینه‌ها بسته به دانشگاه انتخابی و رشته‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید متفاوت خواهند بود.

هزینه سلامت در انگلیس

تحت پوشش سرویس سلامت همگانی NHS، شهروندان انگلیس به خدمات پزشکی رایگان دسترسی دارند. این قانون برخی موارد مانند ویزیت پزشکان و برخی خدمات بیمارستانی را پوشش می‌دهد، گرچه بیشتر نسخه‌ها هزینه دارند. برای استفاده از خدمات NHS، مهاجران باید برای دریافت شماره NHS ثبت نام کرده باشند. در انگلیس کلینیک‌های خصوصی بسیاری نیز فعالیت می‌کنند. قیمت خدمات آن‌ها به میزان زیادی به نوع سرویس پزشکی که نیاز دارید و همچنین میزان تجربه پزشک یا متخصص مربوطه بستگی دارد. البته، عمل‌های جراحی و درمان بیماری‌های سخت می‌تواند بسیار گران تمام شده و مثلاً چند ده هزار پوند برایتان خرج بتراشد.

خیابان هارلی در لندن مرکز فعالیت برخی از معروف‌ترین متخصصان دنیاست، ولی برای ویزیت آن‌ها باید حدوداً 210 پوند پرداخت کنید. هزینه‌های درمان نزد آن‌ها به طور قابل توجهی بیشتر است. داشتن بیمه درمانی در انگلیس اجباری نیست و به همین دلیل، بسیاری از مهاجران و حتی انگلیسی‌ها به دلیل وجود خدمات گسترده رایگان NHS از بیمه‌های درمانی استفاده نمی‌کنند. اگر امکان استفاده از خدمات NHS را نداشته باشید، شرکت‌های بیمه مانند AXA، Bupa و آلیانز بیمه درمانی به مهاجران ارائه می‌نمایند. قیمت میانگین بیمه درمانی خصوصی در انگلیس سالانه 1435 پوند است.

هزینه مهد کودک در انگلیس

والدینی که هر دو سر کار می‌روند و فرزند زیر 5 سال دارند، باید از خدمات مهد کودک برای فرزند خود استفاده کنند. میانگین هزینه فرستادن یک کودک به مهد کودک هفتگی 122 پوند تا 233 پوند متفاوت می‌باشد.

هزینه رستوران گردی در انگلیس

تقریباً در تمام شهرهای بزرگ انگلیس رستوران‌ها، کافه‌ها و بارهایی که غذا نیز سرو می‌کنند به میزان بسیار زیادی وجود دارند. بارهایی که غذا هم سرو می‌کنند معمولاً قیمت کم‌تری داشته و برخی بارهای زنجیره‌ای مانند Brewers Fayre، هاروستر، Punch Taverns و Scream Pubs با قیمت‌هایی معقولانه تنوع خوبی از غذاهای مختلف در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر قصد رفتن به یک رستوران خوب دارید، گزینه‌هایی با قیمت‌های معقول حول و حوش 20 تا 25 پوند برای یک وعده غذایی با یک لیوان شراب یا آبجو می‌توانید پیدا کنید. برای رستوران‌های لوکس‌تر باید بین 40 تا 50 پوند هزینه کنید. اگر در لندن زندگی می‌کنید، به همه قیمت‌های بالا 10 تا 15 پوند اضافه کنید، گرچه گزینه‌های بسیار ارزان‌تری نیز وجود دارند که از کیفیت خوبی نیز برخوردارند.

هزینه غذا در انگلیس

اسنک‌ها، ساندویچ‌ها و فست فودها حدوداً 2.5 تا 5 پوند قیمت دارند. برخی فروشگاه‌ها مانند Marks & Spencer غذاهای ترکیبی مانند یک ساندویچ و یک اسنک به قیمت پایه 3.99 پوند نیز ارائه می‌کنند. قیمت یک بطری نوشیدنی  در رستوران‌ها از 5 تا 10 پوند شروع می‌شود و در برخی رستوران‌های لوکس می‌تواند به بالای 100 پوند هم برسد. قیمت میانگین آبجو در جنوب 4 تا 5.5 پوند و حدوداً 2.8 تا 4 پوند در شمال است.

هزینه مالیات در انگلیس

اگر به مدت بیش از 183 روز در انگلیس زندگی یا کار کنید، باید نسبت به پرداخت مالیات بر درآمد شخصی اقدام نمایید. در مقایسه با برخی کشورهای اروپای غربی، میزان مالیات در انگلیس خیلی زیاد نیست، گرچه هزینه بالای زندگی سبب افزایش هزینه مالیات نیز می‌شود. اگر در انگلیس سالانه زیر 11 هزار و 850 پوند درآمد دارید، از پرداخت مالیات معاف خواهید بود. معمولاً برای بسیاری از مهاجران مالیات بر درآمد شخصی آن‌ها مستقیماً از حقوق ماهیانه‌شان کسر می‌شود. میزان مالیات بر درآمد شخصی در انگلیس به شرح زیر است:

درآمد سالانه تا 11 هزار و 850 پوند: 0 درصد

درآمد سالانه بین 11851 تا 46350 پوند: 20 درصد

درآمد سالانه بین 46351 تا 150000 پوند: 40 درصد

درآمد سالانه بالای 150 هزار پوند: 45 درصد

هزینه تأمین اجتماعی و بازنشستگی در انگلیس

سیستم تأمین اجتماعی در انگلیس می‌تواند بسیار پیچیده باشد. اگر شغلی را شروع کنید و در تأمین اجتماعی ثبت نام نشده باشید، باید برای ماه اول مالیات اضطراری پرداخت کنید که معمولاً هم عدد زیادی است. البته مابه التفاوت از ماه دوم یا سوم به شما بازگردانده می‌شود. تأمین اجتماعی (بیمه ملی) هنگام بیکاری، بیماری، زایمان، معلولیت یا فوت هزینه‌ها را پوشش خواهد داد. مبلغ پرداختی شما بسته به مدت کار و همچنین میزان درآمد دارد. بیشتر مهاجرانی که ماهانه بین 702 تا 3863 پوند درآمد دارند ماهانه باید 12 درصد درآمد خود را به بیمه تأمین اجتماعی پرداخت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شاخص‌های اقتصادی و میزان تورم و اخبار مالیات، می‌توانید به وب سایت اداره آمار انگلیس مراجعه کنید.

Leave a Reply

Call Now Button
سیمرغ سفر - ویزا، اقامت و مهاجرت