اخباراخبار گردشگری

آماری عجیب از مرخصی آژانس های مسافرتی!

By ۱۳۹۸/۰۲/۰۹No Comments

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران با اعلام کاهش ۵۰ درصدی تورهای ورودی برای سال ۹۸ گفت: از نیمه دوم سال ۹۷ تا کنون آژانس‌های زیادی درخواست مرخصی کرده اند.

امیر پویان رفیعی شاد  گفت: در سال ۹۸ حدود ۵۰ درصد از تورهای ورودی که در سال ۹۷ رزرو شده بودند لغو شدند. این تورها معمولاً یک سال قبل رزرو می‌شوند باید دید در سال ۹۸ چقدر می‌توان در نمایشگاه‌ها شرکت کرد و دفاتر مسافرتی چه مذاکراتی را می‌کنند تا بتوانند برای سال ۹۹ تور رزرو کنند.

وی گفت: چند ایرلاین اروپایی در مدت اخیر پروازهای خود را کنسل کرده اند و این موضوع روی تورهای ورودی از اروپا نیز تأثیر داشته است. طبیعتاً کشورهای اروپایی بیشتری به ایران می‌آمدند اما چون دیگر پرواز مستقیم کمتری داریم این موضوع تورهای ورودی را دچار چالش کرده است. این آمار روی گردشگران آمریکایی نیز تأثیر داشت. پروازهایی مثل بلغارستان نیز که مدتی پرفروش بود اکنون هنوز مشخص نیست.

کاهش سفرهای خارجی

رفیعی شاد تصریح کرد: تورهای خروجی به جهت نرخ ارز کاهش داشته، چون هزینه سفرهای خارجی زیاد شده است. شرایط اقتصادی در کشور نیز به گونه‌ای است که مردم در معاش روزمره خود هم مانده اند. از سوی دیگر سفرهای خروجی از خرداد ماه شروع می‌شود و به همین دلیل هنوز آمار تورهای خروجی را نداریم. ولی در ایام نوروز کاهش تورهای خروجی را شاهد بودیم.

وی بیان کرد: در اداره کل میراث فرهنگی استان تهران هر هفته جلسه داریم و در کمیسیون صدور مجوزها آژانس‌ها مرخصی می‌گیرند. این مرخصی می‌تواند دو تا ۳ ماه باشد و در دور بعدی نیز دو تا سه ماه دیگر این مرخصی را تمدید کنند. آمار درخواست مرخصی آژانس‌ها در سال گذشته زیاد بود. آنها مرخصی می‌خواهند تا بتوانند مدتی به روال کاری خود برگردند و یا نیروهای خود را تعدیل کنند معمولاً برخی از آنها دیگر به کار خود ادامه نمی‌دهند. از طرف دیگر میزان درخواست مجوز برای ایجاد آژانس مسافرتی نیز کم شده است.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران گفت: رکود اقتصادی باعث شده تا کمتر کسی درخواست صدور مجوز کند و یا آژانس‌ها به مرخصی بروند. این وضعیت از نیمه دوم سال ۹۷ تا امروز بیشتر شده است. هر هفته یک جلسه در کمیسیون مربوط به دفاتر مسافرتی اداره کل میراث فرهنگی تهران برگزار می‌شود و هر جلسه سه تا چهار آژانس درخواست مرخصی می‌کنند.

آنطور که از صحبت‌های رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی تهران می‌توان متوجه شد از سال ۹۷ تا کنون حدود ۱۰۰ آژانس مسافرتی درخواست مرخصی کرده اند.

منبع: مهر

Leave a Reply

Call Now Button
سیمرغ سفر - ویزا، اقامت و مهاجرت