شش قدم مهم برای ادامه تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس

اگر قصد تحصیل در انگلیس دارید ولی نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، در این مطلب سیمرغ سفر ما قصد داریم شما را با تمام آن چه باید در این مورد بدانید، از انتخاب دانشگاه محل تحصیل گرفته تا اخذ ویزای دانشجویی انگلیس آشنا کنیم.

انگلیس به عنوان کشوری که برخی از برترین دانشگاه‌ها را در خود جای داده و همچنین فرهنگ و سنت‌هایی غنی دارد، می‌تواند انتخابی فوق العاده برای تحصیل در خارج از کشور باشد. البته، گرچه تصمیم به تحصیل در خارج از کشور یکی از بهترین تصمیم‌هایی باشد که در طول عمرتان گرفته‌اید، ولی پروسه طولانی و مشکلاتی که برای ایرانی‌ها وجود دارد می‌تواند کار را برای شما سخت کند.

برای صرفه جویی در زمان و کمک به شما در این پروسه، ما تمام آن چه باید در مورد تحصیل در انگلیس بدانید را برای شما تحقیق کرده‌ایم. همچنین در صورت تمایل به تحصیل در انگلیس می‌توانید در هر زمان از مشاوره تخصصی وکلای سیمرغ سفر در دفتر تهران و بیرمنگام انگلیس بهره مند شوید.

1- انتخاب دانشگاه تحصیل در انگلیس

دانشگاه های انگلیس

اولین قدم در این مسیر انتخاب دانشگاهی است که می‌خواهید در آن تحصیل کنید. بریتانیا بیش از 100 دانشگاه و کالج مختلف دارد که شامل مؤسسات مختلفی از دانشکده‌های فنی روستایی تا برخی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا می‌باشد. با وجود گزینه‌های مختلفی که برای انتخاب پیش روی شماست، انتخاب دانشگاه مناسب می‌تواند کاری سخت باشد، ولی خوشبختانه برخی منابع وجود دارند که کار تحقیق برای انتخاب دانشگاه به منظور تحصیل در انگلیس را راحت‌تر خواهند کرد.

وب سایت رسمی برای دریافت انواع داده در مورد رشته‌های دانشگاهی در بریتانیا Unistats نام دارد. در این وب سایت، شما می‌توانید رشته‌های دانشگاهی را با فاکتورهای مختلف با هم مقایسه کنید. با وجود فاکتورهای مختلفی که در این وب سایت وجود دارد پیشنهاد می‌کنیم به Unistats سر زده و دانشگاه و رشته مناسب برای خود را بیابید.

هنگام مشاهده رشته‌های تحصیلی حتماً اطمینان حاصل کنید که دانشگاه مذکور در لیست Register of Tier 4 Sponsors وجود دارد. فقط برای دانشگاه‌های موجود در این لیست شما قادر به درخواست ویزای تحصیلی انگلیس خواهید بود.

2- اپلای کردن برای دانشگاه‌های انگلیس

اپلای کردن برای ویزای تحصیلی انگلیس

بعد از انتخاب دانشگاه و رشته مد نظر خود، پیشنهاد می‌کنیم حتماً چند رشته و دانشگاه دیگر را نیز در لیست بک آپ خود داشته باشید. این موضوع مخصوصاً زمانی که رشته و دانشگاه انتخابی شما پرطرفدار است اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. بعد از تهیه لیست رشته و دانشگاه‌های مورد علاقه، آماده شروع پروسه اپلای کردن خود هستید.

برای رشته‌های لیسانس در دانشگاه‌های دولتی، شما باید از طرق سیستم پذیرش مرکزی بریتانیا UCAS ثبت نام کنید. در وب سایت UCAS، شما می‌توانید اطلاعات دقیق و جزئی در مورد اپلای کردن به عنوان یک دانشجوی خارجی را بیابید. بعد از پرداخت مبلغ اپلای، می‌توانید پرونده آنلاین خود را برای نهایتاً تا 5 دانشگاه در این سیستم ثبت کنید. در وب سایت UCAS شما باید اطلاعات شخصی، سابقه تحصیلی و انگیزه نامه خود را ارائه نمایید.

برای بیشتر دانشگاه‌های انگلیس، ددلاین ثبت نام 15 ژانویه است، گرچه برخی مؤسسات و دانشگاه‌های دیگر ددلاین هایی زودتر از این نیز برای رشته‌های پرطرفدار خود دارند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتماً سریع‌تر برای اپلای اقدام نمایید. برخی دانشگاه‌ها امکان اپلای مستقیم نیز دارد و بعضی دانشگاه‌های خصوصی نیز پروسه اپلای مختص خود را دارند. اگر قصد اپلای مستقیم دارید، حتماً وب سایت دانشگاه مد نظر خود را برای کسب اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

3- دریافت ویزای دانشجویی انگلیس

ویزای تحصیلی انگلیس

برای تحصیل در انگلیس به مدت بیش از شش ماه شما نیاز به ویزای دانشجوی Tier 4 خواهید داشت. اگر در مورد این ویزا اطلاعات بیشتری می‌خواهید کسب کنید، می‌توانید هم در وب سایت سیمرغ سفر و هم در وب سایت رسمی دولت بریتانیا به دنبال آن بگردید. مهم‌ترین نکته در یک پرونده دریافت ویزای دانشجویی موفق انگلیس داشتن مدارک درست و کامل است، بنابراین گرچه شما می‌توانید برای اخذ این ویزا می‌توانید حداکثر سه ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام کنید، ولی پیشنهاد ما این است که هر چه سریع‌تر برای این کار آماده شوید. در برخی پرونده‌ها ممکن است به مدارک بیشتری نیاز باشد، ولی به طور کلی در ادامه شما را با مدارکی که باید برای اخذ ویزای دانشجویی انگلیس داشته باشید آشنا خواهیم کرد:

پذیرش دانشگاه

شما باید ثابت کنید که یک پذیرش بی قید و شرط از یکی از دانشگاه‌های موجود در لیست Tier 4 Sponsor دارید. به محض دریافت پذیرش از دانشگاهی در انگلیس، به شما یک شماره پرونده به نام Confirmation of Acceptance for Studies (CAS) ارائه خواهد شد. برای تکمیل ثبت نام ویزای دانشجویی انگلیس خود به این شماره نیاز خواهید داشت.

مدرک زبان

از آن جایی که شما به عنوان یک فرد ایرانی غیر انگلیسی زبان درخواست خود برای ویزای تحصیلی انگلیس را ارائه می‌کنید، باید از قبل در امتحان تافل یا آیلتس شرکت کرده باشید. حداقل نمرات بسته به دانشگاه‌های مختلف متفاوت می‌باشند.

مشاوره اقامت انگلیس

یک پاسپورت معتبر

شما حتماً باید یک پاسپورت معتبر با حداقل یک صفحه پشت و رو خالی داشته باشید. شما همچنین باید یک عکس رنگی پاسپورتی هنگام ثبت نام ارائه نمایید.

مدرک تمکن مالی

شما باید به دولت انگلیس ثابت کنید که پول کافی برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه و همچنین زندگی در این کشور دارید. میزان تمکن مالی بسته به شرایط متفاوت می‌باشد. برای مشاوره در این زمینه هم اکنون می‌توانید با وکلای سیمرغ سفر تماس بگیرید.

زمانی که تمامی این مدارک را آماده داشتید، می‌توانید پروسه آنلاین درخواست ویزای تحصیلی انگلیس خود را شروع کنید. بعد از آن باید به نزدیک‌ترین مرکز صدور ویزا مراجعه کرده تا عکس و اطلاعات بیومتریک شما گرفته شود. بعد از ثبت نام آنلاین برای ویزای تحصیلی انگلیس، معمولاً ظرف 3 هفته پاسخ آن را دریافت خواهید کرد.

4- پیدا کردن محل اقامت در انگلیس

شهر لندن

بعد از پذیرش دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی، قدم بعدی پیدا کردن محلی برای زندگی در این کشور است. در انگلیس گزینه‌های بسیار زیادی برای اقامت دانشجویان وجود دارد که از خوابگاه گرفته تا آپارتمان‌های شخصی می‌توانند متفاوت باشند.

5- هزینه‌های تحصیل در انگلیس

هزینه تحصیل در انگلیس

هزینه‌های تحصیل در انگلیس برای دانشجویان خارجی به عوامل مختلفی از جمله دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، رشته‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید و همچنین محل تحصیل بستگی دارد. به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس در مقایسه با دانشگاه‌های اسکاتلند متفاوت می‌باشند. به طور کلی، برای تحصیل در انگلیس در مقاطع و رشته‌های مختلف سالانه بین 3500 تا 18 هزار پوند باید هزینه کنید.

اگر برای پرداخت هزینه‌های تحصیل مشکل دارد، دانشگاه‌های انگلیس سالانه بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان خارجی ارائه می‌نمایند. به طور کلی، رقابت بر سر این بورسیه‌ها فوق العاده بالاست، ولی پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن‌ها را بررسی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌های موجود، می‌توانید سری به صفحه اختصاصی وب سایت Education UK بزنید.

6- کار در کنار تحصیل در انگلیس

کار دانشجویی در انگلیس

اگر حین تحصیل در انگلیس به دنبال کسب درآمد هستید، معمولاً امکان کار در حین تحصیل خواهید داشت. قوانین و مقررات کار دانشجویی در انگلیس البته بسیار پیچیده هستند و به همین دلیل، باید اطمینان حاصل کنید که کار کردن شما در این کشور از محدودیت‌های ویزایی که دارید فراتر نمی‌رود. اگر این قوانین را نقض کنید، ممکن است دولت انگلیس شما را از این کشور اخراج کند. در وب سایت شورای امور بین الملل دانشجویی بریتانیا می‌توانید اطلاعاتی ارزشمند در مورد کار دانشجویی در انگلیس بیابید.

اگر طبق ویزایی که دارید اجازه کار نیز داشته باشید، تقریباً برای اکثر مشاغل می‌توانید اقدام نمایید. البته برخی شاغل مانند ورزشکار حرفه‌ای برای دانشجویان در انگلیس ممنوع می‌باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این که محدودیت ساعت کاری در هفته برای دانشجویان در انگلیس وجود دارد.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه