ونیز یکی از بی نظیرترین شهرهای دنیا است که سالانه گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می کند. تقریبا اکثرگردشگرانی که به کشور ایتالیا سفر می‌کند سعی می‌کنند حتما سری به شهر ونیز بزنند و از زیبایی‌ها و عجایب آن لذت ببرند. دلیل جذابیت و گردش‌گرپذیر بودن این شهر بسیار منحصربفرد است چرا که راز جذابیت و زیبایی ونیز در خیابان‌های آن نهفته ست. خیابان‌هایی که از جنس آب است و شهر ونیز ایتالیا به همین دلیل متفاوت و زبانزد شده است. شاید تصور اینکه مردم یک شهر هر روز برای تردد باید از قایق استقاده کنند، عجیب باشد اما این یک رویداد کاملا معمولی در ونیز است. سیمرغ سفر در ادامه شما را با جاذبه‌های ونیز و رازهای این شهر رویایی آشنا می‌کند.

جاذبه های ونیز

رکورد بی نظیر ونیز در جذب گردشگر

شهر ونیز از ۱۱۷ جزیره کوچک تشکیل شده است که این جزیره‌ها مجموعا بخش‌های مختلف این شهر را تشکیل می‌دهند. این جزیره‌ها بوسیله پل‌های متعددی به یکدیگر مرتبط می‌شوند. در ونیز قایق‌های خاصی برای تردد وجود دارد که گوندولا نامیده می‌شود. این قایق‌های ۱۱ متری وزنی نزدیک به ۶۰۰ کیلوگرم دارند. سالانه حدود ۱۸ میلیون نفر از شهر ونیز ایتالیا بازدید می‌کنند این رکورد جالب یعنی حدود ۵۰ هزار نفر در روز در نوع خود بی نظیر است. ناگفته نماند که تمام خیابان های ونیز پوشیده از آب نیست بلکه می‌توان در جزیره اصلی و مرکزی ونیز به نام “ریالتین” به راحتی در یک ساعت پیاده‌روی کرد.
کوچه‌های شهر ونیز هم بسیار باریک است و از این نظر هم شهرت دارند. دلیل باریک بودن آن‌ها این است که در گذشته، تنها مسیر اصلی تردد و ارتباطی، کانال‌های شهر بوده و خیابان‌ها تنها فضایی برای جدا کردن ساختمان‌ها از یکدیگر بوده اند و استفاده دیگری نداشتند. ونیز شهر بدون خودرو است.

ونیز، شهر جشنواره‌ها

ونیز، شهر کارناوال ها و جشن ها است که در دنیا شهرت زیادی هم دارند. یکی از معروفت فرین این جشنواره ها، جشنواره فیلم ونیز است که هر ساله در اواخر ماه آگوست برگزار می‌شود و تمام دنیا به اتفاقات عرصه فیلم و سینما در این شهر چشم می‌دوزند. یک کارناوال مشهور و قدیمی هم در ونیز وجود دارد که در ماه فوریه برپا می‌شود. این کارناوال، کارناوال ماسک‌ها نام دارد.

راز ماندگاری خانه های ونیزی

ونیز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا که قدمتی نزدیک به 1500 سال دارد، از نظر معماری و شهرسازی هم منحصربفرد است و حتی بسیاری بر این باروند از این نظر ونیز جزو عجایب هفتگانه است. سازه های ونیز با گذشت سالیان سال هنوز هم استوار و سالم باقی مانده است. برای بسیاری جای سوال است که راز پایداری ساختمان‌های ونیز چیست؟ راز بزرگ سالم ماندن این ساختمان های زیبا در پی‌های چوبی است. این پی‌ها در آب شور قرار دارند و با با غرق شدن چوب در آب شور و دوری از اکسیژن پوسیدگی رخ نمی‌دهد. از طرفی جریان آب املاحی این چوبها را سخت‌تر کرده و در حال حاضر این چوب‌ها مانند سنگ سخت شده اند.


جاذبه هایی در ونیز که حتما باید ببینید

علاوه بر جاذبه شناور بودن شهر ونیز، این شهر اما جاهای دیدنی و تاریخی دیگری هم دارد که گردشگران را شیفته خود می‌کند. یکی از این مکان‌های زیبا میدان سن مارکو است. این میدان بزرگ و زیبا محل دفن مارکوپولو است. میدان سن مارکو محل تجمع آثار تاریخی زیادی است. کاخ دوکاله، کلیساس سن مارکو، کلیسای سانتا ماریا دی میراکولی، پل ریالتو، کاخ سانتا سوفیا، موزه کارتسونیکو و … از دیگری جاذبه های تاریخی شهر ونیز هستند که هر کدام یک شاهکار ارزشمند محسوب می‌شود و در سفر به ونیز نباید لطف دیدن آنها را از دست داد.


آب و هوای ونیز چگونه است؟

آب و هوای شهر ونیز در فصل های بهار، تابستان و اوایل پاییز بسیار دلپذیر و مطبوع است. در فصل های بهار و تابستان می توان از تابش دلچسب نور خورشید استفاده کرد و در پاییز هم بارش‌ها در ونیز شدت می‌گیرد. بطور کلی بهترین زمان برای سفر به شهر رویایی ونیز از ماه اپریل تا ژوئن و سپتامبر است.

نکاتی جالب درباره ونیز

1- طبق قوانین در شهر ونیز غذا دادن به کبوترها ممنوع است.
2- بر اساس پیش بینی ها ونیز تا سال 2030 غیرقابل سکونت می‌شود.
3- سطح آب در ونیز به طور متوسط تا 2 میلی متر در حال بالا آمدن است.
4- حدود 177 کانال آب در ونیز وجود دارد.
5- در ونیز ساختمان‌ها و بناهای لوکس زیادی وجود دارد.
6- جمعیت شهر ونیز در نیم قرن اخیر کاهش چشمگیری داشته و از 120000 به 60000 نفر رسیده است.
7- پل های شهر ونیز بسیار زیبا هستند و بسیاری از گردشگران را شیفته خود می کند.

Leave a Reply

Call Now Button
سیمرغ سفر - ویزا، اقامت و مهاجرت