در سال های اخیر ایرانیان زیادی برای اخذ ویزای شنگن اقدام کرده اند و استقبال برای دریافت این ویزای ارزشمند همواره بالا است. لازم است بدانید که برای دریافت ویزای شنگن باید یکسری شرایط  حداقلی از جمله  شغلی، مالی و شخصی را داشته باشید. در عین حال، به دلیل اینکه اخیرا سفارت خانه های اروپایی سخت گیری های زیادی را در خصوص اعطای شنگن به متقاضیان ایرانی اعمال می کنند ، باید در تکمیل مدارک و ارائه پرونده خود بسیار دقیق و حساس باشید چرا که کوچکترین ایراد ونقص باعث ریجکت شدن می شود. متاسفانه به دلیل اینکه بسیاری از آژانس های مسافرتی تجربه و یا دقت کافی را در تکمیل پرونده متقاضیان ندارند و یا برخی مشاوره های اشتباه افراد ناآشنا، منجر به ریجکت شدن متقاضیانی شده که حتی شرایط خوبی برای اخذ این ویزا را دارند و این مشکل نارضایتی های زیادی را به دنبال داشته است. سیمرغ سفر در ادامه به  معرفی برخی دلایل اصلی رد شدن درخواست ویزای شنگن از سوی سفارت و یا کنسولگری پرداخته است که دانستن آن مهم است.

1- سوء سابقه

اگر در گذشته به هر دلیلی  در پرونده شما سوء پیشینه ای وجود داشته باشد و یا این موضوع برای افسر کنسولی به نحوی محرز شود بدانید که قطعا تقاضای ویزای شما رد خواهد شد.

2- مدارک غیر واقعی

متاسفانه به دلیل اینکه اخذ شنگن برای بسیاری از متقاضیان اهمیت زیادی دارد با پیشنهاد برخی افراد ناآشنا و سودجو اقدام به ارائه مدارک غیرواقعی و جعلی می کنند که این اقدام بسیار خطرناک است و شما را برای همیشه از دریافت شنگن محروم می کند

3-توضیح ناکافی برای اقامت

یکی دیگر از دلایل رد شدن ویزا توسط افسر کنسولی، نداشتن توجیه کافی و هدف از پیش تعیین شده برای سفر است. چنین مواردی عبارتند از:

 • عدم انطباق اشتغال و صلاحیت حرفه ای با وضعیت مالی ارائه شده
 • ناتوانی در ارائه اسناد و مدارک در مورد هدف از سفر و اقامت در منطقه شینگن
 • از دست دادن دوره درخواست ویزا در انطباق با برنامه سفر ارائه شده

4- مدارک مخدوش

یکی دیگر از دلایلی که باعث ریجکتی می شود مخدوش بودن مدارک ارائه شده است. مثلا اینکه گذرنامه شما به هر دلیل از حالت عادی خارج شود ( پاره شدن ، جداشدن صفحات، خیس شدن و …)

5- گذرنامه نامعتبر

لازم است بدانید گذرنامه هایی که  کمتر از سه ماه (3)  از اعتبار آنها باقی مانده اجازه سفر به  منطقه شینگن ندارند. همچنین ارائه گذرنامه هایی که دو صفحه خالی برای ویزای مختلف ندارد . همچنین ارائه سند دیگر به جای گذرنامه معتبرو ارائه ندادن گذرنامه معتبر  برای افرادی که بیشتر از ده (10) سال دارند منجر به ریجکتی می شود.

6- دعوتنامه نامعتبر

برخی متقاضیان ممکن است اقوام ، دوستان و آشنایانی ر کشورهای اروپایی داشته باشد و آنها اقدام به فرستادن دعوتنامه کنند . اما جالب است که بدانید بسیاری از همین دعوتنامه ها خود منجر به رد شدن ویزا می شود چرا که هر دعوتنامه ای مورد قبول افسر کنسول نیست و باید یکسری ویژگی ها را داشته باشد.

7- نقص در فرم ها

در پرونده ای که برای اخذ شنگن به سفارت ارائه می شود یکسری فرم ها که در خصوص وضعیت کلی متقاضی است باید پر شود. هر گونه مشکل در این فرم ها و اطلاعات اشتباه و ناقص بودن آن منجر به ریجکتی می شود.

8- نداشتن هدف مشخصی از سفر

یکی دیگر از دلایل رد شدن ویزای شینگن ، عدم ارائه برنامه مناسب از سفر خود در منطقه شینگن است. این موارد عبارتند از :

 • استفاده از سفارت اشتباه از منطقه شینگن (که نمی توانند به تعیین مقصد اصلی سفر خود در منطقه شینگن کمکی کند(
 • قادر نبودن به اثبات رزرو داشتن محل اقامت برای هر شب اقامت در منطقه شینگن
 • قادر نبودن به ارائه بلیط پرواز رزروی برای هر متقاضی (هنگام سفر گروهی)

 

9-عدم اثبات توانایی امرار معاش در سفر

یکی از دلایلی که سفارت یا کنسولگری کشورهای حوزه شینگن حاضر به ارائه ویزا نیستند، عدم اثبات توانایی امرارمعاش کافی در طول مدت اقامت در منطقه شینگن می باشد. (به زبان ساده، افسر ویزا باید مطمئن شود که شما می توانید از پس هزینه های سفر در مدتی که در کشور مورد نظر هستید بر بیایید، در غیر اینصورت با درخواست شما مخالفت خواهد شد) چنین مواردی ممکن است شامل:

 • عدم ارائه صورتهای مالی بیشتر از یک (1) ماه از تاریخ صدور آن
 • عدم ارائه بیانیه ای از حساب جاری خود (ارائه اظهارات کارت اعتباری)
 • نداشتن بودجه کافی در صورتهای مالی ارائه شده
 • عدم ارائه چک مسافرتی معتبر

10-تولد غیر قابل قبول یا گواهی ازدواج

عدم توانایی در ارائه گواهی تولد یا ازدواج که توسط سفارت یا کنسولگری پذیرفته شود (تصدیق شود) منجر به شکست در اخذ ویزای شینگن می شود. این موارد عبارتند از:

 • عدم ارائه گواهی تایید شده توسط مقامات رسمی (به عنوان مثال وزارت کشور)
 • عدم ارائه گواهی به زبان غیر انگلیسی ترجمه توسط مترجم مجاز
 • عدم اثبات گواهی مدنی (ارائه یک سند مذهبی)

11-بیمه نامه نامعتبر

از جمله دلایل دیگری که ممکن است منجر به شکست در اخذ ویزای شینگن شود، عدم توانایی در ارائه پوشش بیمه مسافرتی مناسب برای مدت زمان اقامت در منطقه شینگن است. چنین مواردی شامل :

 • عدم امکان تامین یک پوشش بیمه مسافرتی در مقدار پیش بینی شده
 • ارائه یک بیمه مسافرتی که کشور مقصد آن را پوشش نمی دهد
 • عدم توانایی در ارائه بیمه مسافرتی که سیاست معتبر در سراسر منطقه شینگن داشته باشد
 • ناتوانی برای نشان دادن یک بیمه مسافرتی که تمام زمان سفر در منطقه شینگن را پوشش دهد

12-فاقد مدرک اسکان

عامل دیگری که ممکن است برای اخذ ویزا دردسرساز شود مشخص نبودن محل استقرار متقاضی در طول سفر خود در خارج از کشور است. این موارد عبارتند از :

 • عدم ارائه مدارک معتبر مبنی بر رزرو هتل،
 • عدم ارائه دعوت نامه از میزبان (اثبات حمایت)
 • عدم ارائه مدارک و شواهد یک تور از پیش پرداخت شده

البته موارد گفته شده تنها برخی از مهمترین دلایل رد شدن تقاضای ویزا هستند و باید بدانید عوامل ریز و درشت  و تاثیرگذار دیگری هم وجود دارند که صرفا از طریق تجربه بدست می آید. سیمرغ سفر به تجربه های  ارزشمندی که در زمینه اخذ تضمینی انواع ویزای شنگن  دارد شما را دراین زمینه از اولین قدم یعنی بررسی و تهیه مدارک تا مرحله آخر یعنی اخذ ویزا همراهی می کند. همچنین اگر در گذشته بنا به دلایلی با مشکل ریجکتی مواجه هستید نگران نباشید و کارشناسان مجرب سیمرغ سفر شما در این خصوص راهنمایی و شرایط را برای اخذ شنگن برای شما مهیا می کنند.

 

 

Leave a Reply

Call Now Button
سیمرغ سفر - ویزا، اقامت و مهاجرت