در نزدیکی شهرهای لیسه و لایدن  در کشور هلند باغ گلی وجود دارد که به باغ کوکنهوف یا باغ گل اروپا معروف است. این باغ رویایی هر ساله با آغاز بهار (در اول فرودین) به مدت ۲ ماه بازگشایی می‌شود معمولاً از ۲۲ مارس تا ۲۰ مه این مجموعه باز است و در آن هزاران لاله رنگی از انواع مختلف به نمایش در می‌آید.

در این دوماه حدود ۷۰۰ هزار نفر از این باغ بازدید می‌کنند. هر سال ۷ میلیون پیاز لاله در محوطه‌ای به وسعت ۳۲ هکتار به طرزی هنرمندانه و شگفت انگیز کاشته می‌شوند که پس از شکفتن گل‌ها این پارک منظره‌ای بی نظیر را خلق می کند. همان طور که می دانید هلند یکی از برترین مکان‌های پرورش گل در سراسر جهان و بزرگترین صادر کننده گل در جهان است. باغ گل کوکنهوف از آن جهت منحصربفرد است که وسعتی زیادی دارد. گل های رنگارنگ در مدل ها و انواع مختلف بهشت را پیش روی  گردشگران قرار می دهد. قطعا هر گردشگری رویایی بازدید از این بهشت کوچک را دارد و کسانی هم که از باغ کوکنهوف بازدید کرده اند تا همیشه خاطره گل های زیبا در ذهنشان باقی می ماند.

تاریخچه کوکنهوف

قدمت باغ کوکنهف به قرن ۱۵ برمی‌گردد. قصر کوکنهف در سال ۱۶۴۱ در فضایی بالغ بر ۲۰۰ هکتار ساخته شد. کوکنهف به معنای باغچه آشپزخانه است. طراحی مجدد این باغ در سال ۱۸۵۷، توسط دیوید زوچر و پسرش که طراح پارک وندل آمستردام نیز بوده‌اند، انجام شده است. این باغ را به سبک انگلیسی‌ها طراحی شده است.

در سال ۱۹۴۹، ۲۰ گروه از تولیدکنندگان و صادرکنندگان پیازهای گل به کوکنهف آمدند و به مناسبت تولد کوکنهف آن را به یک پارک بهاری تبدیل و از زمین‌های آن برای نمایش دائم پیازهای گل‌های بهاری استفاده کردند. در سال ۱۹۵۰ این باغ برای بازدید عموم افتتاح شد و در اولین افتتاحیه خود میزبان ۲۳۶۰۰۰ بازدیدکننده بود. در سال ۲۰۱۸، ۶۹امین دوره جشنواره کوکنهف با تم «عاشقانه در گل‌ها» برگزار می‌شود. این جاذبه مشهور جهانی هر ساله نزدیک یک میلیون بازدید کننده دارد. جالب است که در اطراف این باغ گل سحرآمیز مزرعه هایی با آسیاب بادی های معروف هلندی وجود دارد که این مزرعه ها هم به لحاظ زیبایی چیزی از خود باغ گل کمتر ندارد.

برخی با آمدن نام هلند و باغ گل هایش ناخودآگاه فکر می کنند که باغ کوکهنوف فقط گل لاله دارد اما انواع گل های بهاری در رنگ ها و چیدمان های مختلف در این باغ به چشم می خورد. باغ گل کوکن هوف در کنار شهر لیسه (Lisse) هلند هست. لیسه جنوب غرب آمستردام قرار گرفته و فقط ۳۵ کیلومتر با بزرگترین شهر هلند فاصله داره. فاصله لیسه تا شهر لاهه هم ۳۰ کیلومتر هست.  هر ساله در فصل بهار از فرودگاه اسخیپول آمستردام اتوبوس های زیادی به مقصد شهر لیسه  می روند . مسافران و گردشگران وقتی به شهر لیسه می روند از آنجا تا کوکنهوف فاصله زیادی نیست و حتی با پیاده روی هم می شود به باغ گل رسید.

Leave a Reply

Call Now Button
سیمرغ سفر - ویزا، اقامت و مهاجرت