هشدار مسئولان نسبت به فعالیت دلالان در بازار ویزا

دلالان بازار ویزا

دلالان در بازار ویزا  هم در حال خودنمایی هستند و با وعده‌های غیرواقعی مانند اخذ ویزای فوری  و قطعی بسیاری از متقاضیان را با مشکلات پیچیده ای مواجه  می کنند.

در حال حاضر که تقاضای سفر به نقاط مختلف دنیا از سوی ایرانیان شدت یافته ویزای فوری به کلیدواژه بسیاری از دلالان تبدیل شده است. این دلالان با دریافت مبالغ نسبتا بالا ادعا می‌کنند می‌توانند ظرف یک هفته یا کمتر ویزاجور کنند تا به هر کشوری که می‌خواهید سفر کنید. آنها حتی وقت مصاحبه‌ هماهنگ می‌کنند، امادر نهایت معلوم نیست که آخرش ویزا به دست‌ متقاضی برسد یا نه؟ حالا اما ایرانی‌ها تنها می‌توانند به ١٢ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند و همین موضوع موجب شده که بازار دلالان ویزا در ایران  سکه شود.

تبلیغات وسوسه کننده ویزای شنگن

تبلیغات وسوسه‌کننده‌شان را تقریبا همه جا می‌توان دید. از برچسب‌های تبلیغاتی که روی دیوار و پیاده‌روهای خیابان انقلاب چسبیده شده است تا اینستاگرام و تلگرام و حتی گاهی تبلیغات  پیامکی. آنها می‌گویند قادرند هر نوع ویزایی که بخواهید از ویزای شینگن و تفریحی گرفته تا ویزای کاری و تحصیلی را برایتان بگیرند.

ایرانی ها به چه کشورهایی بدون ویزا سفر می کنند؟

کشورهایی که مسافران ایرانی‌ می‌توانند بدون داشتن ویزا به آن‌جا سفر کنند عمدتا کشورهای همسایه و کشورهای آفریقایی هستند. از بین ١٢ کشوری که ایرانی‌ها می‌توانند بدون ویزا بروند مهمترین‌شان ترکیه، ارمنستان، گرجستان است. سایر کشورها از افریقا هستند. در  این فهرست دومینیکا، اکوادور،‌ هائیتی، ایالات فدرال میکرونزی، نیکاراگوئه، ونزوئلا و زیمباوه قرار دارند.

اما برای سفر به سایر کشورها باید ویزای آنها را دریافت کنید و البته هرکسی که برای سفر به خارج از ایران بخصوص کشورهای اروپایی اقدام کرده باشد، می‌داند که گرفتن ویزا کار سختی است.

جولان دلالان در بازار ویزا

در سال های اخیر که بازار مهاجرت داغ شده و بیش از هر زمانی بازار دلالان ویزا را سکه کرده است. دلیل موفقیت دلالان این است که دریافت ویزا روندی طولانی دارد و البته هیچ معلوم نیست که در نهایت موفق شوید یا نه؟

در این شرایط افراد و موسساتی غیرمجاز هستند که ادعا می‌کنند برای شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن ویزا می‌گیرند. البته دستمزدی که آنها طلب می‌کنند، دستمزد کمی نیست.

گرفتن ویزا برای مهاجران هم هزینه کلانی دارد که بین ‌ ١٢٠٠ تا ٢٥٠٠ پوند، دلار یا یورو قیمت دارد.

البته این قیمت‌ها بالا و پایین دارد و هر موسسه و دلالی رقمی را برای مسافران تعیین می‌کند؛ رقمی که ممکن است کاملا به فنا برود و دلال ویزا به یک‌باره غیب شود. با این حال برخی موسسات ادعا می‌کنند که برای شما ویزای تضمینی می‌گیرند.

دریافت ویزا از طرق آژانس ها راحت تر است

در همین حال، حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرتی به می‌گوید: دریافت ویزا از طریق آژانس‌های مسافرتی آسان‌تر از دریافت ویزا از طریق سفارتخانه است. زیرا  از فیلتر دیگری به نام آژانس گذر کرده است که این موضوع هم دلیل خود را دارد به جهت این‌که آژانس با ضمانتنامه‌ای به سفارتخانه مراجعه می‌کند و قاعدتا از زمانی که مسافر  به صورت انفرادی اقدام می‌کند، شانس دریافت ویزا بالاتر می‌رود.»

رفیعی در ادامه گفت: «همچنین باید در نظر داشت که سفارتخانه دو کردیت دریافت می‌کند یکی از آژانس و دیگری از مسافر. یعنی مسافر ضمانتنامه‌ای را در اختیار سفارتخانه قرار می‌دهد و آژانس هم ضمانتنامه‌ای جداگانه  به سفارتخانه ارائه می‌دهد. بنابراین‌ درصد امکان تاییدیه ویزا برای افرادی که به صورت گروهی اقدام می‌کنند، به مراتب بیشتر از انفرادی‌هاست.»

در حال حاضر این تنها آژانس‌های مسافرتی نیستند که برای فروش ویزا به مسافران اقدام می‌کنند و حالا برخی شرکت‌های تخصصی هم که اقدام به برگزاری سمینارها و نمایشگاه‌های خارج از کشور می‌کنند، افراد را به شکل صوری به عنوان پرسنل خود معرفی کرده و برای شرکت آنها در رویدادهای نمایشگاهی و سمینارها ویزا می‌گیرند.

چطور دلال‌های کلاهبردار ویزا را بشناسیم؟

اما دلال‌های کلاهبردار ویزا را چطور می‌توان شناخت؟ حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرتی به « می‌گوید:  «معمولا این دفاتر مجوز از سازمان هواپیمایی و میراث فرهنگی هم ندارند. شرکت‌های زیر نظر سازمان هواپیمایی هم کمتر می‌تواند در کار ویزا باشند.»

او ادامه می‌دهد: «تعدد سازمان‌هایی که مجوزهای گردشگری را صادر می‌کنند، موجب شده است که دلالان با دست بازتر به‌عنوان موسسات گردشگری اقدام به فروش ویزا به مسافران کنند و البته دغدغه این را ندارند که  دفاترشان تعطیل شود؛ زیرا  سازمان‌ها مسئولیت را بر گردن یکدیگر می‌اندازند به‌طور مثال سازمان هواپیمایی می‌گوید که به من ربطی ندارد و من متولی مجوز نیستم و سازمان میراث فرهنگی هم این موضوع را مربوط به خود نمی‌داند. 

چه کسانی بیشترین شانس دریافت ویزا دارند

«اگر پاسپورت‌تان وضع خوبی داشته باشد، شانس بیشتری برای دریافت ویزای مولتی پل دارید.» این را رئیس انجمن دفاتر مسافرت‌های هوایی می‌گوید و در این زمینه توضیح می‌دهد: «ویزا بسته به نوع آن دارد آن‌که از طریق آژانس اقدام کرده، ممکن است به دلیل تکرر سفر و وضع خوب پاسپورت، سفارتخانه به جای ویزای یک هفته‌ای ویزای  یک ساله و ویزای مولتی پل (چند بار ورود) دهد؛  به عبارتی این فرد می‌تواند پس از بازگشت از این سفر مجددا  به سفر برود.»

او در ادامه توضیح می‌دهد: «بهجز افرادی که مکرر مسافرت می‌کنند، اگر افرادی تمکن مالی دارند، راحت‌تر از سایرین ویزا دریافت می‌کنند چرا که استدلال‌شان این است که اگر چنین فردی اقامت غیرمجاز هم داشته باشد توانایی آن را دارد که هزینه‌هایش را پرداخت کند یا برخی کشورها معمولا برای کسانی که خانواده‌اند، امتیاز ویژه‌ای قرار داده‌اند و مقولاتی چون متاهل‌بودن را برای دریافت ویزا در اولویت قرار می‌گیرند.»

تجربه تلخ یک مسافر

یکی از متقاضیان دریافت ویزا با مراجعه به سیمرغ سفر از تجربه تلخ خود و گرفتار شدن در دام یک کلاه بردار گفت. این فرد که قصد گرفتن ویزای شنگن را داشت با آشنا شدن با یک دلال نه تنها با ریجکتی ویزای شنگن مواجه شده بلکه هزینه قابل توجهی را هم از دست داده است. این در حالی است که این متقاضی دارای ویزاهای شنگن متعدد بوده است.  

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه